The biggest Call of Duty eSports tournament of the year takes place this weekend. 32 teams from 25 countries will compete for the title of World Champion and a lion share of the $1 million prize pool. The 2015 Call of Duty Championship, presented by Xbox kicks off Friday, March 27th. The event starts March 27th at 9AM PT // 12PM ET // 4PM UK time with Group Play.

The event features 8 different groups:

CA1EICAVIAEubzN (1)

The top two teams from each of the groups will advance to the bracket phase of the tournament.

Advertisement

2015 Call of Duty Championship Prize Pool: 

  1. $400,000
  2. $200,000
  3. $120,000
  4. $100,000
  5. $70,000
  6. $50,000
  7. $35,000
  8. $25,000

The 2015 Call of Duty Championship will be casted by:

  • Chris Puckett
  • Ben “Benson” Bowe
  • Clint “Maven” Evans
  • Matt “Mr. X” Morello
  • Oliver “Rel” Whitfield (Europe – UK)
  • Alan “Bricey” Brice (Europe – UK)
  • Dallas “Bio Acid” O’Donnell (Australia)
  • Jarrett “Duffman” Duff
  • Joshua “Inmaniac” Inman (Australia)
  • Philip “Momo” Whitfield (Europe – UK)
  • Jack “Courage” Dunlop
  • Christopher Tunn (Europe – UK)
  • Raymond “Rambo” Lussier
  • Plus MLG Cast Off Winner Thomas “Chance” Ashworth

The entire event will be LIVE streamed on MLG.tv/COD. The event will feature five different streams, with gameplay from all of the matches throughout the weekend. The stream will also be available in Spanish and Italian. The event’s action on Sunday, March 29th will also be live streamed on the Xbox One console.

Here’s a tentative schedule for the event via MLG:

Friday, March 27th [All times in PT]

  • 9:15 AM – Station A   Group A – OpTic Gaming vs. Vitality X
  • 9:15 AM – Station B Group F – Aware Gaming vs. Infused
  • 9:15 AM – Station C Group A – NxG Rapid vs. Team Orbit
  • 9:15 AM – Station D Group F – Revenge vs. 3sUp
  • 9:15 AM – Station E Group G – TCM Gaming vs. Ascentia
  • 10:15 AM – Station A Group C – FaZe Red vs. fabE Germany
  • 10:15 AM – Station B Group G – FaZe Black vs. DA.Below Zero
  • 10:15 AM – Station C Group B – Denial eSports vs. Klar1ty Gaming
  • 10:15 AM – Station D Group C – fabE Allstars vs. Automatic Reload
  • 10:15 AM – Station E Group B – HyperGames vs. Prophecy
  • 11:15 AM – Station A Group F – Revenge vs. Aware Gaming
  • 11:15 AM – Station B Group A – Vitality X vs. Team Orbit
  • 11:15 AM – Station C Group E – Team EnVyUs vs. Team Menace
  • 11:15 AM – Station D Group F – Infused vs. 3sUp
  • 11:15 AM – Station E Group A – OpTic Gaming vs. NxG Rapid
  • 12:15 PM – Station A Group G – FaZe Black vs. TCM Gaming
  • 12:15 PM – Station B Group C – FaZe Red vs. Automatic Reload
  • 12:15 PM – Station C Group E – uX Gaming vs. Mindfreak
  • 12:15 PM – Station D Group C – fabE Germany vs. fabE Allstars
  • 12:15 PM – Station E Group G – Ascentia vs. DA.Below Zero
  • 1:15 PM – Station A Group B – Denial eSports vs. Prophecy
  • 1:15 PM – Station B Group H – Epsilon vs. Strictly Business
  • 1:15 PM – Station C Group D – Gamers2 vs. Exile5.T1
  • 1:15 PM – Station D Group D – OpTic Nation vs. SSOF Gaming
  • 1:15 PM – Station E Group B – HyperGames vs. Klar1ty Gaming
  • 2:15 PM – Station A Group A – OpTic Gaming vs. Team Orbit
  • 2:15 PM – Station B Group F – Aware Gaming vs. 3sUp
  • 2:15 PM – Station C Group H – Team Kaliber vs. Integral
  • 2:15 PM – Station D Group F – Revenge vs. Infused
  • 2:15 PM – Station E Group A – NxG Rapid vs. Vitality X
  • 3:15 PM – Station A Group E – Team EnVyUs vs. Mindfreak
  • 3:15 PM – Station B Group D – OpTic Nation vs. Gamers2
  • 3:15 PM – Station C Group E – Team Menace vs. uX Gaming
  • 3:15 PM – Station D Group G – FaZe Black vs. Ascentia
  • 3:15 PM – Station E Group D – SSOF Gaming vs. Exile5.T1
  • 4:15 PM – Station A Group H – Team Kaliber vs. Epsilon
  • 4:15 PM – Station B Group G – TCM Gaming vs. DA.Below Zero
  • 4:15 PM – Station C Group H – Integral vs. Strictly Business
  • 4:15 PM – Station D Group C – fabE Germany vs. Automatic Reload
  • 4:15 PM – Station E Group C – FaZe Red vs. fabE Allstars
  • 5:15 PM – Station A Group D – OpTic Nation vs. Exile5.T1
  • 5:15 PM – Station B Group E – Team Menace vs. Mindfreak
  • 5:15 PM – Station C Group B – Klar1ty Gaming vs. Prophecy
  • 5:15 PM – Station D Group E – Team EnVyUs vs. uX Gaming
  • 5:15 PM – Station E Group B – Denial eSports vs. HyperGames
  • 6:15 PM – Station A Group H – Team Kaliber vs. Strictly Business
  • 6:15 PM – Station B Group H – Epsilon vs. Integral
  • 6:15 PM – Station E Group D – Gamers2 vs. SSOF Gaming

Saturday, March 28th

  • 9:15 AM Playoff Bracket Round 1 (4 Matches)
  • 10:15 AM Playoff Bracket Round 1 (4 Matches)
  • 11:15 AM Upper Bracket Round 1 (2 Matches)
  • 11:15 AM Lower Bracket Round 1 (2 Matches)
  • 12:15 PM Upper Bracket Round 1 (2 Matches)
  • 12:15 PM Lower Bracket Round 1 (2 Matches)
  • 1:15 PM Upper Bracket Round 2 (1 Match)
  • 1:45 PM Lower Bracket Round 2 (4 Matches)
  • 2:15 PM Upper Bracket Round 2 (1 Match)
  • 3:15 PM Lower Bracket Round 3 (2 Matches)
  • 4:45 PM Lower Bracket Round 4 (2 Matches)
  • 4:45 PM 7th Place Consolation Match (1 Match)
  • 6:15 PM Lower Bracket Round 5 (1 Match)
  • 6:15 PM 5th Place Consolation Match (1 Match)

Sunday, March 29th: 

  • 11:00 AM Upper Bracket Final
  • 12:15 PM Lower Bracket Final
  • 2:30 PM Championship Match

Be sure to tune in on Sunday, March 29th at 1PM PT for the world premiere live gameplay of Advanced Warfare Ascendance DLC MP maps and a new Exo Zombies: Infection trailer.


VIDEO:


We will be attending the event and providing live coverage directly from the show floor! Be sure to follow us on Twitter, Instagram, and subscribe to our YouTube channel for VLOG’s from the event. It’s gonna be an amazing weekend for Call of Duty eSports.