An incredible year of eSports for Call of Duty: Advanced Warfare comes to an end this weekend with the MLG Finals, which takes place October 16 – 18 in New Orleans, Louisiana. MLG Finals is MLG’s 100th event and will feature many other titles, including Call of Duty: Advanced Warfare. The event features a prize pool of $250,000 and is an open tournament. Over 112 teams will compete; 16 of those will play in pool play, based upon their pro point ranking.

Casters:


Pool Play Teams:

  • Group A:
    • OpTic Gaming
    • Team Kaliber
    • XGN
    • Team Infused
  • Group B:
    • FaZe Clan
    • OpTic Nation
    • iSolation Empire
    • Team_Vitality
  • Group C:
    • Denial eSports
    • Epsilon
    • The Rise Nation
    • Millenium
  • Group D:
    • eLevate
    • Team EnVyUs
    • Orbit
    • Citadel Gaming

Schedules [all times CDT time zone]:

POOL PLAY SCHEDULE:

Friday, October 16: 

  • 1:30 PM Pregame Show
  • 2:00 PM Pool A – OpTic Gaming vs. Infused EU (Main Stage)
  • 2:00 PM Pool C – Denial eSports vs. Rise Nation (Station 1)
  • 2:00 PM Pool A – Team Kaliber vs. XGN (Station 2)
  • 2:00 PM Pool C – Epsilon vs. Millenium (Station 3)
  • 3:00 PM Pool B – FaZe Clan vs. Team Vitality (Main Stage)
  • 3:00 PM Pool D – Citadel vs. Team EnVyUs (Station 1)
  • 3:00 PM Pool B – OpTic Nation vs. Isolation (Station 2)
  • 3:00 PM Pool D – Team eLevate vs. Orbit (Station 3)
  • 4:00 PM Pool C – Denial eSports vs. Epsilon (Main Stage)
  • 4:00 PM Pool A – OpTic Gaming vs. XGN (Station 1)
  • 4:00 PM Pool A – Team Kaliber vs. Infused EU (Station 2)
  • 4:00 PM Pool C – Rise Nation vs. Millenium (Station 3)
  • 6:00 PM Pool B – FaZe Clan vs. Isolation (Main Stage)
  • 6:00 PM Pool B – OpTic Nation vs. Team Vitality (Station 1)
  • 6:00 PM Pool D – Team eLevate vs. Citadel (Station 2)
  • 6:00 PM Pool D – Team EnVyUs vs. Orbit (Station 3)
  • 7:00 PM Pool A – OpTic Gaming vs. Team Kaliber (Main Stage)
  • 7:00 PM Pool C – Epsilon vs. Rise Nation (Station 1)
  • 7:00 PM Pool C – Denial eSports vs. Millenium (Station 2)
  • 7:00 PM Pool A – Infused EU vs. XGN (Station 3)
  • 8:00 PM Pool D – Team eLevate vs. Team EnVyUs (Main Stage)
  • 8:00 PM Pool B – FaZe Clan vs. OpTic Nation (Station 1)
  • 8:00 PM Pool B – Isolation vs. Team Vitality (Station 2)
  • 8:00 PM Pool D – Citadel vs. Orbit (Station 3)

Saturday, October 17: 

  • 9:45 AM Pregame Show
  • 10:00 AM Pool C – Denial eSports vs. TBD (Station TBD)
  • 10:00 AM Pool B – Team Vitality vs. TBD (Station TBD)
  • 10:00 AM Pool A – Team Kaliber vs. TBD (Station TBD)
  • 10:00 AM Pool D – Orbit vs. TBD (Station TBD)
  • 11:30 AM Pool B – FaZe Clan vs. TBD (Station TBD)
  • 11:30 AM Pool A – Infused EU vs. TBD (Station TBD)
  • 11:30 AM Pool D – Team EnVyUs vs. TBD (Station TBD)
  • 11:30 AM Pool C – Epsilon vs. TBD (Station TBD)
  • 1:30 PM Pool A – OpTic Gaming vs. TBD (Station TBD)
  • 1:30 PM Pool B – Isolation vs. TBD (Station TBD)
  • 1:30 PM Pool D – Team eLevate vs. TBD (Station TBD)
  • 1:30 PM Pool C – Rise Nation vs. TBD (Station TBD)
  • 3:00 PM Pool A – XGN vs. TBD (Station TBD)
  • 3:00 PM Pool B – OpTic Nation vs. TBD (Station TBD)
  • 3:00 PM Pool C – Millenium vs. TBD (Station TBD)
  • 3:00 PM Pool D – Citadel vs. TBD (Station TBD)

OPEN BRACKET SCHEDULE:

Friday, October 16: 

  • 1:30 PM Pregame Show
  • 2:00 PM Open Winners Round 1 – Heat 1
  • 3:00 PM Open Winners Round 1 – Heat 2
  • 4:00 PM Open Winners Round 1 – Heat 3
  • 5:00 PM Open Winners Round 1 – Heat 4
  • 6:00 PM Open Winners Round 2 – Heat 1
  • 7:30 PM Open Winners Round 2 – Heat 2
  • 8:30 PM Open Losers Round 1 – Heat 1
  • 9:30 PM Open Losers Round 1 – Heat 2
  • 10:30 PM Open Winners Round 3
  • 11:30 PM Open Winners Round 4

Saturday, October 17: 

  • 9:45 AM Pregame Show
  • 10:00 AM Open Losers Round 2 – Heat 1
  • 11:00 AM Open Losers Round 2 – Heat 2
  • 12:00 PM Open Losers Round 3
  • 1:30 PM Open Losers Round 4
  • 2:30 PM Open Losers Round 5
  • 3:30 PM Open Losers Round 6
  • 4:30 PM Championship Winners Round 1 – Heat 1
  • 5:30 PM Championship Losers Round 1
  • 6:30 PM Championship Winners Round 1 – Heat 2
  • 7:30 PM Championship Losers Round 2
  • 8:00 PM Championship Winners Semifinal A
  • 9:00 PM Championship Losers Round 3
  • 9:30 PM Championship Winners Semifinal B
  • 10:30 PM Championship Losers Round 4

CHAMPIONSHIP SUNDAY SCHEDULE:

Sunday, October 18: 

  • 9:45 AM Pregame Show
  • 10:00 AM Championship Losers Round 5
  • 11:30 AM Championship Losers Round 6
  • 1:30 PM Championship Winners Final
  • 1:30 PM Championship Losers Round 7
  • 3:00 PM Championship Losers Final
  • 4:30 PM Championship Grand Final

Prize Pool:

  1. $100,000
  2. $60,000
  3. $40,000
  4. $20,000
  5. $10,000
  6. $10,000
  7. $5,000
  8. $5,000

Promo Trailer:


The entire event will be live streamed on MLG.tv/CallofDuty, which is viewable on the web and on MLG’s app on iOS, Android, Roku, Xbox 360, and Xbox One. Be sure to follow us on Twitter for coverage of the event!

SOURCE: MLG

SHARE